Friday, 29 July 2016

#NotSittingOnMyAssThisSummer: Day trip to Bratislava

Pomalu, ale jistě, jsem začala poznávat jednotlivá místa Evropy, byla jsem na severu i na jihu, u tří ze čtyř našich sousedů, ale na Slovensku (jak by někdo mohl říct: u našich bratrů) ještě ne! A protože je Bratislava vzdálená jen tři hodiny vlakem, přemluvila jsem kamarádku a vyrazily jsme :)
Engish below...


Jak už jsem se zmínila, do Bratislavy jsme vyrazily s kamarádkou brzo ráno, abychom měly na slovenskou metropoli celý den. A zpětně musím říct, že jeden celý den nám na procházku toho nejdůležitějšího bohatě stačil. Možná i proto, že jsme se rozhodly nechat se městem provést v rámci Free walking tour.
Pokud jste o tomto konceptu ještě neslyšeli, nezoufejte. Ve větších městech je najdete téměř všude, v létě i několikrát denně. Na internetu si pouze před příjezdem najděte místo a čas setkání, připojte se ke skupince (která bývá často početná) a nechte se provést městem (většinou v angličtině). Na konci prohlídky je pak na vás, kolik průvodci zaplatíte podle toho, jak se vám prohlídka líbila.
V posledních měsících jsem jich absolvovala několik a musím říct, že většina z nich je opravdu kvalitní. Člověk se dozví něco o místech, kudy chodí, ale také se často zasměje vtípkům, které mají celou procházku okořenit (a většinou se jim to daří). Tahle slovenská byla ještě o to zajímavější, že už jsem spoustu, především historických, fakt znala, ale zde jsem si je utřídila a ještě se dozvěděla něco navíc. 
Navíc vás průvodce provede celým starým i novým městem, a tak to poslední, co musíte později zvládnout sami, je už jen výšlap na hrad. A ten si určitě neodpusťte, žádný velký kopec to není, ale přesto je z něj krásný výhled, především na druhou stranu Dunaje. 
Pokud jste ještě v Bratislavě nebyli, určitě vyrazte. Jeden den na prohlídku tohoto města určitě stačí. Centrum je malé, ale krásné. A alespoň si dáte výborné halušky :)

I have been traveling through Europe and slowly visiting many interesting places here. I've been up North or in South, I visited three out of our four neighbouring countries, but I've never been to Slovakia even though many people in Czechia still call people there our brothers. And since it's only 3 hours away by train I took my friend, backpack, camera and jumped on a morning train...
We came to Bratislava around 10AM so we had whole day ahead of us. And I have to admit that one day was definitely enough to see the most important sights in the capital of Slovakia. We managed to see everything also because we joined Free walking tour. If you've never heard about it, it's tour which takes place in almost every bigger city and it's usually in English. Before arriving to your destination you only have to look up the meeting place and time and then just join (usually quite big) group of people. And how much does it cost? In the end you decide yourself how much you liked the tour and how much you're going to pay to the guide. 
I've tried a few of these free walking tours in last few months and I usually liked them because they are really good. You get the chance to know a bit more about the city you're visiting and usually guides try to make it not only full of information but also funny so you enjoy the tour more. This one in Bratislava was even more interesting for me because I already knew many historical facts but here I got to learn more and from maybe a bit different point of view. 
It was also good to join this tour because our guide brought us through the whole Old and New town so the only important thing left to visit after the tour was Bratislava castle. And trust me, it's worth visiting because the hill is not really high but you still get to enjoy beautiful view, mostly of the other part of the city on the other side of Dunabe. 
If you haven't been to Bratislava yet, go! It's worth visiting and you only need one day to see the main sights. Specially the Old town is small but beautiful :)
15 comments:

 1. Tak o tomhle konceptu jsem ještě nečetla, ale zní to zajímavě! I když nejsem moc na cestování po městech... hezké fotky, musel to být super výlet :)

  ReplyDelete
 2. Na Slovensku jsem sice byla, ale Bratislavu teprve plánuju :) fotky vypadají skvěle, takže doufám, že to vyjde ještě letos nebo za rok

  ReplyDelete
 3. Úžasný článok a skvelý nápad ♥ Takto by malo uvažovať viac ľudí :)
  CRYSTAL PEOPLE

  ReplyDelete
 4. Krásný město, již jsem byla několikrát :) Kate

  ReplyDelete
 5. Beautiful photos! Looks like you had so much fun :-)

  ♥: Jasmin N
  Little Things With Jassy
  Bloglovin'

  ReplyDelete
 6. It looks loke a great city....Would love to vistit

  ReplyDelete
 7. That looks like such a beautiful city! Looks like you had a lot of fun! :)

  ReplyDelete
 8. It looks so cool! Ree Love30

  ReplyDelete
 9. Great pictures! Love that your blog is in english and czech (I'm assuming). Panicked at first cause I couldn't read czech and then realized there was english too!

  ReplyDelete
 10. Looks like a great trip! Beautiful weather for exploring to! xo

  ReplyDelete
 11. Great photos! I also travelled around Europe this summer and having a guide when visiting some towns was super helpful and great! :)

  ReplyDelete
 12. Great photos you really captured the beauty of the place. I love free walk as well because you get to know the culture of the place

  ReplyDelete