Wednesday, 14 December 2016

Beautiful Christmas Markets in Prague

I love Prague. I love night Prague. And there are no words for how much I love Christmas Prague! 
Get comfortable because I'm here with (too) many pictures from beautiful Christmas Prague!
ČEŠTINA NÍŽEI know that many people who came to visit Prague fell in love with it. Those who visited this city that looks like it was built for shooting a fairytale, during the Christmas loved this city immediately. And I can definitely see why. I go abroad, usually to Vienna (my post about Christmas in Vienna last year) or Dresden (my trip to Dresden and the beginning of Christmas season) for Christmas markets every year and I admit they are beautiful as well but trust me, Prague has my heart. 

Prague is beautiful during the whole year. Do you want to visit romantic city but you've already been to Paris? I'd send you to Prague. It's equally as beautiful and it's way CHEAPER! 
But Christmas time in Prague is something special. There are many Christmas markets around the whole Prague. Most of the tourists visit the famous Christmas markets on the Old Town Square or the smaller ones on the way to the Old Town Square Christmas markets. These are Christmas markets that you should definitely visit but there are many more. Literally every little square offers perfect place for a couple of kiosks with hot wine and some sweets. Another perfect place for Christmas markets in Prague with great atmosphere and an amazing view is Prague Castle. But there are less famous squares where you can find nice and less touristic markets with tasty food and handmade stuff. Write down names of these places you should visit while walking through Christmas Prague (the ones I mentioned above are not included): Náměstí Míru, Náměstí Jiřího z Poděbrad, Anděl, Náměstí Republiky, Malé Náměstí, ...
Have you ever been in Prague? And have you visited Prague Christmas markets? And where are your favourite markets? :)

********************

Miluju Prahu! Ještě víc miluju noční Prahu! A slovy ani nedokážu popsat, jak moc miluju vánoční Prahu!
Udělejte si pohodlí, fotek jsem zase vyfotila spoustu...

Znám hodně lidí, kteří si Prahu zamilovali. Ti, kteří tohle město, které vypadá, jako by bylo postaveno pro natáčení pohádky, navštívili v předvánočním období, se do něj zamilovali okamžitě. A já je úplně chápu. Každý rok jezdím na vánoční trhy někam do zahraničí, nejčastěji do Vídně nebo do Drážďan, které jsou taky krásné, ale Praha u mě prostě stále vede.  
Praha je krásná celý rok. Chcete se podívat do krásného romantického města, ale v Paříži jste už byli? Vyrazte do Prahy. Řekla bych, že je to podobně romantické a krásné město. A navíc je o tolik levnější! 
Ale adventní Praha je přece jen něco speciálního. Po celé Praze najdete spoustu vánočních trhů. Většina turistů se vydá na trhy na Staromáku a po cestě se ještě staví na těch menších na Václaváku. To jsou samozřejmě trhy, které byste neměli vynechat, ale to není všechno! Doslova na každém náměstíčku, i na tom menším, najdete pár stánků se svařákem a dobrotami. A to jsem si ještě vzpomněla na oblíbené trhy na Pražském hradě. Tam je navíc nádherná atmosféra a krásný výhled na Prahu. Ale podívejme se i na ty menší a méně známé trhy. Ke klasice, kterou vánoční trhy nabízí, na nich většinou najdete i další zajímavé české výrobky. Určitě oceníte i fakt, že nejsou tak přeplněné turisty. Zapište si někam tato místa, ať je můžete navštívit (ty, které jsem už zmínila, dál nevypisuji): Náměstí Míru, Náměstí Jiřího z Poděbrad, Anděl, Náměstí Republiky, Malé Náměstí,... 
Už jste někdy byli v Praze? A navštívili jste i pražské vánoční trhy?  A kde jsou právě ty vaše oblíbené vánoční trhy? :)

Christmas markets in Prague, Náměstí Jiřího z Poděbrad

Christmas markets in Prague, Náměstí Jiřího z Poděbrad

Christmas markets in Prague, Náměstí Míru

Náměstí Míru

Náměstí Míru

Náměstí Míru

Náměstí Míru

Náměstí Míru

Náměstí Míru

Náměstí Míru

Václavské náměstí

Václavské náměstí

Václavské náměstí

Václavské náměstí

Václavské náměstí

Havelské náměstí

Staroměstské náměstí

Staroměstské náměstí

Staroměstské náměstí

Staroměstské náměstí

Staroměstské náměstí

Staroměstské náměstí

Staroměstské náměstí

Staroměstské náměstí

Staroměstské náměstí

Staroměstské náměstí

Staroměstské náměstí

Staroměstské náměstí

Staroměstské náměstí

Staroměstské náměstí

Staroměstské náměstí

Staroměstské náměstí


24 comments:

 1. Ahh i absolutely adore Christmas and this all looks so so beautiful!

  ReplyDelete
 2. I really want to visit Prague. Going at Christmas looks fabulous plus you get to shop at the christmas markets.

  ReplyDelete
 3. Magic decorations :) And that food looks so delicious. Keep up the good work :)

  ReplyDelete
 4. I have never been to Prague, and I always figured I would visit during the summer. Pretty sure I'll plan to go for the Christmas markets instead! It is so beautiful!

  ReplyDelete
 5. European Christmas markets are so fascinating to me. I must check these out one day. Great writeup!

  ReplyDelete
 6. Oh my goodness that looks so beautiful! Prague is one of my favourite places in the world (second only to Brussels) and I feel like I'm missing out not being there this festive season! Next year, eh :)
  Katja xxx
  www.katnapped.com

  ReplyDelete
 7. I've always wanted to go there - it looks so festive!!!

  ReplyDelete
 8. Vyzerá to tam nádherne. Pekné fotky ʕ•́ᴥ•̀ʔっ

  * Blog de la Licorne *

  ReplyDelete
 9. Takový houf vánoční atmosféry. ♥

  ReplyDelete
 10. My favourite pastime is markets of any kind and Xmas markets just make me very happy.

  ReplyDelete
 11. Prague is simply beautiful and I bet it looks magical with the Christmas markets. I have been to Prague a number of times, but not yet in December. Maybe next year!

  ReplyDelete
 12. Oh I adore Prague! Have only ever visited during Spring/Summer though so unfortunately haven't got to experience the Christmas markets just yet. Maybe next year I'll book myself a few days there to get in the festive spirit!

  ReplyDelete
 13. amazing pictures! I've been to Prague, but not during Christmas. Definitely I should check this out next time :)

  ReplyDelete
 14. Christmas is EVERYWHERE!!! Prague is indeed a must visit this Holiday seasons@ Hope to go there one day!

  ReplyDelete
 15. I love visiting Christmas Markets and this one in Prague looks spectacular! Hope I can visit one day but would probably spend far too much money!

  ReplyDelete
 16. Never been to this part of the world. But will definitely try to visit once. Unfortunately this year, I have already planned my christmas but hopefully I will be there in next Christmas. BTW great post.

  ReplyDelete
 17. Prague is one of the most romantic places in the world. The medieval Astronomical Clock and the Gothic buildings is just fascinating.

  ReplyDelete
 18. I have visited Prague but not at Christmas. The markets do look amazing and I'd love to return to visit them someday! Polly :)

  ReplyDelete
 19. Haven't been to Prague yet, but your beautiful pictures are making me really want to go someday. (:

  ReplyDelete
 20. Vánoční Praha <3 kam se hrabe Londýn. Fotky jsou naprosto kouzelný, hlavně ty večerní, škoda, že letos nebudu na Vánoce doma, tak to vidim aspon na fotkách :) x

  ReplyDelete
 21. Wow. Prague! Just looking at those photos made me add this to my bucket list.! Please continue making posts like this! Its intriguiging!;)

  ReplyDelete
 22. I agree, prague looks like a fairytale town during Christmas. would love to explore it during that time. :)

  ReplyDelete
 23. oh wow everything is bright and festive, it's just like what you think when you imagine a traditional christmas market =^.^=

  ReplyDelete
 24. OH my! this post just recalled all my memories I spent living in Prague. I LOVED Christmas markets and from your pictures I can see it got bigger and more popular!

  ReplyDelete